Rozdiel medzi ovocnou kožou a sušeným ovocným želé spočíva v tom, že obsahuje aj trocha trstinového alebo kokosového cukru. Jeho prítomnosť spôsobí zmenu textúry. Je šťavnatejšie aj ohybnejšie, a preto viac vhodné na prípravu praliniek či dezertov. Samozrejme, môžete ho rozmanito dochutiť a pridať do neho všelijaké voňavé koreniny. Je o dosť hrubšie ako ovocná koža, a to umožňuje výzdobu orieškami alebo iným, farebne kontrastným, druhom ovocia. Na obrázku sú rôzne varianty želé: čisto marhuľové, slivkovo-banánové, marhuľové s čučoriedkami, mandľami a vlašskými orechmi a slivkovo-banánové so škoricou a orieškami.

Sušené ovocné želé

Zloženie slivkového želé:
2 kg zrelých sladkých sliviek
2 kopcové PL mletej škorice
1 PL mletej pomarančovej kôry
50 g surového trstinového cukru (demerara)

Postup prípravy slivkového želé: Ovocie opláchneme, vykôstkujeme a nakrájame na malé kúsky. Zmiešame ho s cukrom, mletou škoricou a pomarančovou kôrou. Vzniknutú kašu necháme hodinu odležať. Potom ju v hrubej vrstve rozotrieme na silikónovú podložku sušiaceho roštu a dáme sušiť do sušičky. Keď sa tekutiny zredukujú, opatrne ju otočíme a dosušíme zospodu. Hotový rôsol nastriháme na kúsky a uschovávame vo vzduchotesnej dóze.

Zloženie slivkovo-banánového želé:
2 kg zrelých sladkých sliviek
4 zrelé banány
1 kopcová PL mletej škorice
50 g surového trstinového cukru (demerara)

Postup prípravy slivkovo-banánového želé: Ovocie opláchneme, očistíme a nakrájame na kúsky. Pridáme cukor so škoricou a rozmixujeme. Vzniknutú kašu necháme hodinu odležať. Potom ju v hrubej vrstve rozotrieme na silikónovú podložku sušiaceho roštu a dáme sušiť do sušičky. Keď sa tekutiny zredukujú, opatrne ju otočíme a dosušíme zospodu. Hotový rôsol nastriháme na kúsky a uschovávame vo vzduchotesnej dóze.

Zloženie marhuľového želé:
2 kg zrelých sladkých marhúľ
50 g surového trstinového cukru (demerara)

Postup prípravy marhuľového želé: Marhule opláchneme, vykôstkujeme, nakrájame kúsky, zmiešame s cukrom a rozmixujeme. Vzniknutú kašu necháme hodinu odležať. Potom ju v hrubej vrstve rozotrieme na silikónovú podložku sušiaceho roštu a dáme sušiť do sušičky. Keď sa tekutiny zredukujú, opatrne ju otočíme a dosušíme zospodu. Hotový rôsol nastriháme na kúsky a uschovávame vo vzduchotesnej dóze.

Na obrázku sú pralinky plnené ovocným želé

Sušenie ovocného želé