Príprava tohto syra nie je vhodná pre začiatočníkov. Ja som sa k nej odhodlávala presne rok. Najskôr sa treba naučiť robiť pevné syrové bochníky, zistiť ako sa syry správajú  pri správnom uskladňovaní, ako pri zretí menia svoju chuť… Pracujete totiž s iným materiálom ako mlieko a vstupujete na neprebádanú pôdu. Napokon som sa odhodlala a zaobstarala si mliekarenské kultúry. Experiment mohol začať.

Raw vegan mandľový camembert / Roh vegan Mandelcamembert / Raw Vegan Almond Camembert

Raw vegan mandľový camembert / Roh vegan Mandelcamembert / Raw Vegan Almond Camembert

Zloženie syra:
250 g nelúpaných mandlí (možno použiť samozrejme aj lúpané mandle, syr bude potom celý smotanovo biely)
2 PL kokosovej smotany
smotanová kultúra
camembertská kultúra (Penicillium camemberti)
himalájska soľ

Príprava: Mandle namočíme večer pred prípravou.

Postup: Namočené mandle riadne prepláchneme. Potom ich pomixujeme na husté mlieko. Pridáme mliekarenské kultúry, štipku soli a premiešame. Vzniknutú hmotu nalejeme do plátenného vrecúška na syry a cez noc necháme odtiecť. Ráno ešte syr dôkladne vyžmýkame a premiešame s kokosovou smotanou. Vyformujeme bochníky, ktoré dáme na 3 – 4 hodiny vysušiť do sušičky. Keď sú presušené natoľko, že majú vytvorenú tenkú kôrku, tak syr zasolíme a  dáme opäť na 12 hodín do sušičky. Celý čas sušíme bez nastavenia teploty, aby na syry fúkal iba mierne teplý vzduch, pretože inak by sme mliekarenské kultúry znehodnotili. Po vybratí bochníky ešte raz zaočkujeme camembertskou kultúrou a položíme na sito do  uzavretej nádoby (najlepšie hrniec s pokrievkou).
Riadime sa pokynmi výrobcu mliekarenskej kultúry: bochníky pravidelne otáčame a udržiavame v stabilnej doporučenej teplote (14 – 15 °C). Pre úspech pokusu je dôležité predovšetkým zachovanie správnej teploty, ktorú kultúry potrebujú pre rozmnožovanie. Na tretí deň zretia sa začnú zjavovať prvé, okom viditeľné, chumáčiky ušľachtilej plesne. Na siedmy deň je syr zrelý na konzumáciu.

Zasoľovanie

Zasoľovanie

Zretie

Zretie

Syr na štvrtý deň

Syr na štvrtý deň

Syr na šiesty deň

Syr na šiesty deň