Raw vegan camembert z mandlí

Raw vegan camembert z mandlí

Príprava tohto syra nie je vhodná pre začiatočníkov. Ja som sa k nej odhodlávala presne rok. Najskôr sa treba naučiť robiť pevné syrové bochníky, zistiť ako sa syry správajú  pri správnom uskladňovaní, ako pri zretí menia svoju chuť… Pracujete totiž s iným materiálom ako mlieko a vstupujete na neprebádanú pôdu. Napokon som sa odhodlala a zaobstarala si mliekarenské kultúry. Experiment mohol začať.

Raw vegan mandľový camembert / Roh vegan Mandelcamembert / Raw Vegan Almond Camembert
Raw vegan mandľový camembert / Roh vegan Mandelcamembert / Raw Vegan Almond Camembert

Zloženie syra:
250 g nelúpaných mandlí (možno použiť samozrejme aj lúpané mandle, syr bude potom celý smotanovo biely)
2 PL kokosovej smotany
smotanová kultúra
camembertská kultúra (Penicillium camemberti)
himalájska soľ

Príprava: Mandle namočíme večer pred prípravou.

Postup: Namočené mandle riadne prepláchneme. Potom ich pomixujeme na husté mlieko. Pridáme mliekarenské kultúry, štipku soli a premiešame. Vzniknutú hmotu nalejeme do plátenného vrecúška na syry a cez noc necháme odtiecť. Ráno ešte syr dôkladne vyžmýkame a premiešame s kokosovou smotanou. Vyformujeme bochníky, ktoré dáme na 3 – 4 hodiny vysušiť do sušičky. Keď sú presušené natoľko, že majú vytvorenú tenkú kôrku, tak syr zasolíme a  dáme opäť na 12 hodín do sušičky. Celý čas sušíme bez nastavenia teploty, aby na syry fúkal iba mierne teplý vzduch, pretože inak by sme mliekarenské kultúry znehodnotili. Po vybratí bochníky ešte raz zaočkujeme camembertskou kultúrou a položíme na sito do  uzavretej nádoby (najlepšie hrniec s pokrievkou).
Riadime sa pokynmi výrobcu mliekarenskej kultúry: bochníky pravidelne otáčame a udržiavame v stabilnej doporučenej teplote (14 – 15 °C). Pre úspech pokusu je dôležité predovšetkým zachovanie správnej teploty, ktorú kultúry potrebujú pre rozmnožovanie. Na tretí deň zretia sa začnú zjavovať prvé, okom viditeľné, chumáčiky ušľachtilej plesne. Na siedmy deň je syr zrelý na konzumáciu.

Zasoľovanie
Zasoľovanie
Zretie
Zretie
Syr na štvrtý deň
Syr na štvrtý deň
Syr na šiesty deň
Syr na šiesty deň13 thoughts on “Raw vegan camembert z mandlí”

 • ahoj, no nechce sa mi verit! len vyvalujem oci!!! uplne nadherne syry a odpadavam z toho, že su raw. kde kupujes tie kultury? dakujem a este raz, klobuk dolu!!

 • Dobrý deň.
  Prosím vás a koľko tých kultúr treba dať na aké množstvo hmoty?
  Keď “očkujem” prvý krát, tak chápem, asi kultúry zamiešam do zmesi. Ale keď píšete, že treba zaočkovať ešte aj druhý krát, tak mám už odkvapkaný hutný bochník, tak potom ako aplikujem kultúry? Netriem len po povrchu?

 • Dobrý deň.
  Mám ešte jednu otázku. Keby som si chcela objednať tie mliekárenské kultúry zo Žiliny, tak čo konkrétne si mám objednať a v akom množstve?
  Ďakujem za odpoveď.

 • Dobrý deň.
  Prosím vás, môžem sa ešte spýtať?
  1. Tie mliekárenské kultúry sa všetky dajú použiť do veganských výrobkov?
  2. akú sušičku používate vy? Rada by som si nejakú kúpila, ale nemám skúsenosti, nemala som ešte žiadnu sušičku.
  Ďakujem.

  • Dobrý deň,

   mliekarenské kultúry fungujú vo vegánskych výrobkov rovnako ako v klasickom mlieku. Treba sa ale riadiť návodom na použitie.

   Čo sa týka sušičky, my máme Excalibur a sme veľmi spokojní. Ohľadom značky je ťažko radiť. Ak budete sušiť málo, stačí Vám taká obyčajná, ak veľa, tak určite treba investovať do výkonnej.

   Zdravíme a želáme veľa úspechov.

 • Dobrý deń,
  pozerala som si na nete tie sušičky Excalibur. Prosím vás, vy máte ktorý typ? Všetky majú minimálnu teplotu 29 stupňov ( až na jednu, ktorá má 35 stupňov). Je táto teplota dostatočne nízka, aby nezničila tie kultúry?
  Výkonná sušička sa posudzuje podľa príkonu motora vo watoch?
  Medzery medzi plátmi sú tak akurát na tento účel, či sa musia vyberať?
  A ktorý mixér sa vám najlepšie osvedčil?
  Ďakujem pekne za odpovede.

  • Dobrý deň,

   my máme osem poschodový Excalibur a sme veľmi spokojní. S tými teplotami je to v pohode, lebo keď máte plnú sušičku čerstvých mokrých vecí, tak aj tak ju treba dať chvíľu na maximum, pretože vlhkosť vo vnútri vnútrajšok dosť ochladzuje. Na začiatku sa to musí dosť sledovať a vystriehnuť čas, kedy teplotu znížite. Ale dá sa, je to len vec zvyku.
   Ja som praktické stvorenie a výkonnosť sušičky posudzujem podľa toho, ako rýchlo to v nej schne. Excalibur je výkonný.
   Pláty treba občas vybrať. Keď robíte vysoké veci, to inak nepôjde.
   My máme Bianco Forte, ale dnes už by som kúpila Vitamix. Ako je veľmi výkonný, ale zo začiatku bol trochu kazivý. Na druhej strane pozáručný servis bol absolútny a pri tretej poruche nám rovno poslali nový. Takže dalo sa.
   Zdraví A. G.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.