Už ste si vyskúšali prípravu camembertu z orieškových mliek a teraz rozmýšľate, čo by sa ešte dalo? Tak poďte skúsiť toto. Príprava roquefortu z kešu je náročná. Camemberty z orieškov sa pripravujú pomerne ľahko, pretože ušľachtilé kultúry vytvárajú pleseň, ktorá drží syr v kompaktnej podobe. Roquefortská kultúra má tendenciu od počiatku „slizovatieť“ a za takýchto podmienok je zachovanie pevného tvaru syra nesmierne náročné. Obzvlášť to platí pri syre z kešu, ktorý sa žmýka len veľmi ťažko a je dosť riedky. Ale tá výsledná chuť… Ak sa Váš pokus podarí, vytvoríte syr, ktorý bude konzistenciou i chuťou úplne identický s „pravým“ roquerfortom.

Raw vegan roquefort z kešu

Raw vegan roquefort z kešu

Zloženie:
200 g kešu orieškov
2 PL kokosovej smotany
smotanová kultúra
roquefortská kultúra (Penicillium roqueforti)
himalájska soľ

Príprava: Kešu oriešky namočíme večer pred prípravou.

Postup: Prepláchnuté oriešky pomixujeme na husté mlieko. Pridáme mliekarenské kultúry a premiešame. Vzniknutú hmotu vlejeme do plátenného vrecúška na syry a necháme cez noc odtiecť. Ráno ešte syr dôkladne vyžmýkame a zmiešame s kokosovou smotanou. Vyformujeme bochníky, ktoré dáme na 10 – 12 hodín vysušiť do sušičky. Keď sú presušené natoľko, že majú vytvorenú tenkú kôrku, tak syr zasolíme. Po vybratí bochníky poprepichujeme a ešte raz zaočkujeme roquerfortskou kultúrou. Potom ich uložíme na sito do uzavretej nádoby (najlepšie hrniec s pokrievkou).
Riadime sa pokynmi výrobcu mliekarenskej kultúry: bochníky ešte dva krát zasolíme, pravidelne ich otáčame a udržiavame v stabilnej doporučenej teplote (14 – 15 °C). Pre úspech pokusu je dôležité predovšetkým zachovanie správnej teploty, ktorú kultúry potrebujú pre rozmnožovanie. Na tretí deň zretia sa začnú zjavovať prvé, okom viditeľné, jasne modré chumáčiky ušľachtilej plesne. Potom syr modrie už veľmi rýchlo a šiesty deň je zrelý na konzumáciu.

Odtekanie syra v plátennom vrecúšku.

Odtekanie syra v plátennom vrecúšku.

Druhé zaočkovanie roquefortskou kultúrou.

Druhé zaočkovanie roquefortskou kultúrou.

Štvrtý deň zretia.

Štvrtý deň zretia.

Šiesty deň zretia.

Šiesty deň zretia.