Raw vegan jarný konopný syr

Stupeň náročnosti prípravy: ľahká

Čas: 5 minút + 10 minút + 20 minút

Na prípravu budete potrebovať:
mixér
plátnové vrecko na prípravu orechových mliek
miska na odtekanie mlieka

Zloženie:
1 hrsť reďkovkových klíčkov
1 mladá cibuľka
2 červené reďkovky
200 g nelúpaných konopných semienok
1 PL tekutých probiotík (stačia obyčajné z lekárne, ktoré sa predávajú na skvalitnenie črevnej mikroflóry a zlepšenie trávenia)
¼ ČL himalájskej soli
2 PL studenej vody

Prípravné práce: Konopné semienka dajte klíčiť dva dni pred začatím prác.

Postup:
1. Naklíčené semienka poriadne prepláchnite, dobre nechajte odtiecť a spolu s dvomi lyžicami vody v mixéri rozmixujte na jemný krém. Použite nádobu na prípravu orechových masiel. Pokiaľ takú nemáte, tak k semienkam pridajte 200 ml studenej vody a rozmixujte ich na husté mlieko.
2. Orechový krém preložte do misky a pridajte probiotiká. Misku prikryte tanierikom a na dva dni dajte na teplé miesto (odporúčaná teplota je okolo 23 – 24 C). Probiotická kultúra začne pracovať a meniť oriešky na ozajstný syr.
3. Ak máte orechové mlieko, tak ho nalejte do látkového vrecka. Vrecko zaveste v kuchyni na skrinku, podložte podeň misku a nechajte cez noc odtiecť. Ráno mlieko vypite a syr preložte do misky. Pridajte do neho probiotiká a premiešajte. Nádobu prikryte tanierikom a dva dni nechajte na teplom mieste.
4. Už po niekoľkých hodinách syr začne meniť svoju vôňu. Vy ho použijete po dvoch dňoch, keď sa bude zdať taký akurát. Ak máte radi ostré pikantné syry, pokojne môžete nechať baktérie pracovať aj viac dní. Syr získa na sile.
5. Do hotového vyzretého syra pridajte soľ a na jemno nakrájajte reďkovku s mladou cibuľkou.
6. Syr premiešajte a sformujte z neho malé guľôčky, ktoré obaľte v reďkovkových klíčkoch.